Přeměna Ivančeny - brigáda

Předposlední květnový víkend byl ve znamení brigády na Ivančeně. Kdybychom měli naši výpravu shrnout do několika slov, zřejmě by to vypadalo takto: kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen, kámen.... všude jen kámen :-)

 

Skatuská mohyla kompletně mění svojí podobu a tak i DVOJKA Nový Jičín připojila ruku k dílu a podíleli jsme se na stavebních úpravách pod Lysou horou. Na brigádu jsme se vydali ve složení Onďa, Matěj, Dan, Fanda a já (Luky). Vyrazili jsme v pátek odpoledne, plni elánu, cestou jsme se zastavili na Čeladné na výbornou zmrzlinu. Ve Frýdlantu nad Ostravicí jsme do auta přibrali Fandu, který přijel z Ostravy a směle jsme vyrazili k Ivančeně. Když jsme kolem šesté hodiny dorazili k cíli, pozdravili jsme se s Kolumbem - ten řídil brigádu - a ten nám oznámil, že v pátek se pracovat nebude a že se máme ubytovat. Matěj s Fandou a Danem si rozložili stan a Onďa a já jsme si již tradičně vybalili hamaky a připravili si místo ke spaní. Dlouze jsme si povídali a kolem desáté večer jsme ulehli ke spánku.

 

V sobotu ráno jsme se nasnídali a vyrazili k mohyle. Poté, co nás Kolumbus všechny přivítal a rozdal první instrukce, vydali jsme se pracovat. Práce bylo hodně a byla různorodá, no všechno se točilo kolem kamenů - buď je bylo potřeba sbírat nebo přenášet nebo čistit nebo ukládat, atd., atd. Brzo jsme se rozdělili a pracovali na různých místech, skautů tam dohromady bylo přes 50 a jelikož nám k práci svítilo sluníčko, šlo nám vše od ruky. Kolem šesté hodiny večerní jsme práce ukončili a musím uznat, že bylo poznat, že jsme toho udělali skutečně hodně. Matěj a já jsme pak šli připravit dřevo na oheň, abychom si všichni mohli opéct špekáčky. Po večeři jsme si šli lehnout, ovšem předtím jsem se s Fandou a Matějem domluvil, že vstaneme ve 4 ráno a vyrazíme na východ slunce na Lysou horu.

 

Když jsem šel ve 4 ráno vzbudit Fandu a Matěje, tak po chvilce ze stanu vylezl pouze Fanda. Matěj se nakonec rozhodl, že s náma nepůjde a usnul spánkem spokojeného a unaveného brigádníka :-). S Fandou jsme tedy vyrazili a nasadili velmi svižné tempo, které nás hezky probralo. Na Lysou jsme dorazili asi 20 minut před východem slunce, udělali jsme pár fotek a po východu se pomalu vydali zpět, abychom ještě na pár hodin zalehli do spacáků.

 

Nedělní brigáda byla v pohodovém tempu, dle instrukcí Kolomba jsme vytvořili zábrany z klád a klestí, aby padající kameny nezahučely hluboko do lesa. Pak jsme pomáhali rozebírat zbytky původní mohyly, abychom na oběd ukončili veškeré práce, najedli se a vyrazili domů. Fandu jsme vysadili ve Frýdlantu a my pokračovali přes zmrzlinovou zastávku v Čeladné domů.

Myslím, že se brigáda povedla a všichni jsme udělali kus kráce. Už se těším, až uvidím novou a hotovou Ivančenu!