SOS Krkonoše

Druhý srpnový víkend jsme se přidali k akci SOS Krkonoše, která je odpovědí českých skautů na výzvu KRNAPu o pomoc při boji s kůrovcem.

 

Sešli jsme se v pátek odpoledne v Novém Jičíně, dali jsme si pizzu a v sestavě Klokan, Onďa, Johnny, Franta a Kristýna (Johnnyho kamarádka, skautka z Ostravy) jsme vyrazili na cestu.

 

Díky několika zastávkám, během nichž jsme se stihli osvěžit točenou zmrzlinou a taky nakoupit zásoby na víkend, se cesta docela protáhla a do hájovny v Dolní Malé Úpě jsme dorazili za tmy. Tam nás čekal lesník pan Valer, který nám ukázal, kde budeme bydlet a taky nám poskytnul dřevo na oheň, který jsme se rozhodli udělat, abychom na něm už tradičně opekli krkovičku.

 

V sobotu v 8 ráno jsme pak již naskočili do auta a následovali pana Valera do národního parku, k Velkým Tippeltovým boudám, kde jsme přibližně ve výšce 1000 m. n. m. nalezli pokácené stromy, které jsme měli odkorňovat. Po krátké instruktáži jsme se dali do práce. Jednalo se o loupání kůry ze stromů, ve kterých byly nakladeny larvy kůrovce. Oloupáním jsou pak tyto larvy odděleny od zdroje potravy a na vzduchu vyschnou.

 

Práce nám šla dobře a čas rychle utíkal. Podle předpovědi mělo už kolem 12 začít pršet a tak jsme si říkali, že začátek deště využijeme k pauze na oběd. Nakonec se nám ale déšť úspěšně vyhýbal asi až do 15 hodin, kdy se rozpršelo a my jsme konečně vyrazili na jídlo. Dohromady s cestou do Horního Maršova a zpátky se nám obědová pauza protáhla asi na dvě hodiny.

 

Déšť stále neustával, ale tím jsme se nenechali zastavit a za mírného poprchání jsme pracovali ještě asi další dvě hodiny.

 

Před setměním jsme se pak vrátili na chatu, kde jsme vařili večeři, povídali si s lesníkem o kůrovci, těžbě dřeva a vůbec práci v lese, hráli na kytaru a seznámili se s tříčlennou skupinou z Děčína, která přijela také pomáhat.

 

V sobotu dopoledne jsme pak asi ještě do půl jedné pokračovali v práci, čímž jsme v podstatě dokončili nám svěřený úsek a poté už jsme se na hájovně jen osprchovali, sbalili a vyrazili na cestu zpět domů.

 

Fotky jsou k nahlédnutí zde: https://dvojkanj.rajce.idnes.cz/SOS_Krkonose/