Připomínka 105. výročí vzniku československého státu

Ve středu 25. října jsme se sešli na Masarykově náměstí, abychom si společně s představiteli města připomenuli důležité výročí naší země, které letos připadlo na poslední říjnovou sobotu.

V rámci městem nově zavedeného systému, kdy se jednotlivé spolky střídavě spolupodílí na přípravách připomínek důležitých výročí, padlo na skauty právě podzimní výročí vzniku československa. Přípravy probíhaly ve spolupráci s druhým novojičínským střediskem - Pagodou, za něž se příprav ujali především Vaša a Joši, zatímco od nás se zapojil Luki, Klokan a Kytička.

Kromě tradiční vzpomínky s kladením věnců a československou hymnou, byla akce zpestřena i skautskou čestnou stráží, kterou za každé středisko držel jeden skaut a jedna skautka. Za nás se této výsady dostalo Tadeášovi a Káji R. Kromě toho byla krátkou scénkou připomenuta i role skautů při vzniku nového státu. Ta spočívala především v doručování zásilek, mezi jednotlivými institucemi vznikajícího státu a zažil se pro ni termín skautská pošta.

Skautská pošta inspirovala i městskou hru, kterou jsme si připravili pro širší veřejnost. Zúčastnit se mohl kdokoliv, kdo si na plakátu naskenoval QR kód a poté postupně podle instrukcí na připraveném webu procházel stanoviště, plnil úkoly a luštil šifry. Pro týmy či jednotlivce, kteří zvládli absolvovat celou trasu, byla pak odměnou upomínka ve formě první skautské známky, která byla také první známkou československou.

 

Reportáž za kce zde: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000039812/vznik-ceskoslovenska-adoptovali-novojicinsti-skauti